Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą, która dotyka kości. To oznacza, że nasze kości, stają się cienkie i kruche, z wieloma otworami wewnątrz i wyglądają jak gąbka. Ich struktura sprawia, że ​​łatwo się łamią. Często osteoporoza może prowadzić do poważnych złamań np. biodra, kręgosłupa, czy nadgarstka.

Co jest przyczyną osteoporozy?
Osteoporoza jest spowodowana brakiem wytrzymałości kości i gęstości kości. Wraz z wiekiem, twoje kości stają się cieńsze. Ale niekiedy to niepożądane czynniki mogą powodować większe ryzyko poważnego przerzedzenia kości, i w efekcie osteoporozy. Nazywają się one czynnikami ryzyka.
Czynniki ryzyka, których nie można zmienić lub wyeliminować to:
• Wiek. Twoje ryzyko osteoporozy wzrasta wraz z wiekiem.
• Utrata męskiego hormonu testosteronu. Wraz z wiekiem, organizm wytwarza coraz mniej tego hormonu. Niektóre zabiegi medyczne, takie jak użycie kortykosteroidów lub przyjmowanie leków na leczenie raka prostaty, może również obniżyć poziom testosteronu w organizmie. Aby zwiększyć energię i siły witalne skorzystaj z preparatu Vital Man firmy CaliVita. Zawarty w preparacie Korzeń kolcorośla lekarskiego nasila działanie testosteronu. Zwiększa seksualne pożądanie i potencje. Zwiększa zasób sił życiowych , a także zdolność do radzenia sobie ze stresem.
• Niski poziom estrogenu. Dowody sugerują, że niski poziom estrogenów u mężczyzn może również prowadzić do utraty masy kostnej.
• Niektóre choroby:
- schorzenia o podłożu hormonalnym – zespół Cushing’a, nadczynności przytarczyc i nadczynność tarczycy.
- schorzenia żołądka i jelit (choroby przewodu pokarmowego), takie jak zespół złego wchłaniania, choroby Crohna, zapalna choroba jelita grubego, i przewlekłe choroby wątroby.
• Twoja sytuacja rodzinna. Osteoporoza często występuje w rodzinach.
• Posiadanie smukłej/ słabej sylwetki.
• Rasa. Ludzie Europejczycy i Azjaci są bardziej narażeni na osteoporozę.

Czynniki ryzyka, na które masz wpływ to:
• Niedobory wapnia i witaminy D.
• Palenie.
• Brak wysiłku fizycznego.
• Nadużywanie alkoholu (więcej niż 2 drinki dziennie) – może zmniejszyć tworzenie kości. To również sprawia, że ​​bardziej prawdopodobny jest spadek gęstości kości.
• Przyjmowanie leków, które mogą mieć bezpośredni wpływ na obniżenie wzrostu kości i ich odbudowy. Lekarz ma obowiązek poinformowania, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z tych leków.

• Zakwaszenie organizmu. – Aquarion – to urządzenie do oczyszczania i jonizacji wody. Wielostopniowa filtracja, odchlorowanie, oczyszczanie z ciężkich metali oraz toksyn sprawia, że jest to wyjątkowe urządzenie .

Aquarion również przekształca wodę z kranu w wodę alkaliczną, dzięki czemu redukuje zakwaszenie w naszym organizmie. Odczyn pH naszego organizmu powinien być lekko zasadowy, dlatego picie alkalicznej wody jonizowanej korzystnie wpływa na stan rezerw wodnych organizmu, co poprawia jakość życia całej rodziny.

Woda jest bogata w tlen. Dzięki jego zawartości jest źródłem witalności oraz wspomaga układ krążenia oraz procesy trawienne.


Jak jest osteoporoza diagnozowana?
Rozpoznanie opiera się na historii medycznej i fizycznym badaniu. Badanie gęstości kości mierzy gęstość mineralną (np. wapń) w kości za pomocą specjalnego urządzenia rentgenowskie. Z tych informacji, lekarz może ocenić siłę kości. Lekarz może również zrobić badania krwi i moczu, aby wykluczyć inne problemy, które mogą powodować utratę masy kostnej. Badania krwi może również stwierdzić, czy w organizmie jest niski poziom testosteronu i estrogenów , który powoduje utratę masy kostnej.

Badania przesiewowe
Zaleca się, by wszyscy mężczyźni w wieku 70 i starsi rutynowo wykonali badanie gęstości mineralnej kości. Porozmawiaj z lekarzem o swoich czynnikach ryzyka i o badaniu gęstości mineralnej kości.
Niekiedy, na targach zdrowia lub podobnych imprezach oferowane jest badanie, które w szybki sposób sprawdzi możliwość pojawienia się osteoporozy. Samo USG nie jest do końca wiarygodne, ale jeśli wyniki przeprowadzanych badań przesiewowych USG wykazał małą gęstość kości, lekarz może skierować na dalsze badania.
Można spowolnić osteoporozę dobrymi nawykami żywieniowymi.
• Jeśli palisz, przestań.
• Ogranicz spożywanie alkoholu.
• Uprawiaj sport. Spacery, jogging oraz podnoszenie ciężarów może wzmocnić twoje kości.
• Ważne jest, aby dostarczać wystarczającą ilość wapnia i witaminy D w diecie. Są one niezbędne do budowania silnych i zdrowych kości. Spróbuj ciemnozielonych warzyw, jedz jajka, tłuste ryby i ziarna zbóż. Jeśli nie wprowadzasz tych produktów do swojej diety, aby uzyskać więcej wapnia i witaminy D skorzystaj z suplementów diety. Dobrze skomponowany zestaw Calivita Strong Bones Plus to odpowiednio dobrane proporcje wapnia i magnezu aby zwiększyć jego przyswajalność, uzupełnione w Witaminę D3, a wszystko to dla zdrowia Twoich kości oraz silnych mięśni. Pamiętaj ,że odpowiednia zawartość składników mineralnych w organizmie to jeden z podstawowych czynników decydujących o mocnej strukturze szkieletu.
• Jeśli już masz osteoporozę, ważne jest, aby podjąć kroki w celu zapobiegania upadkom. Możesz zacząć od własnego domu :
o Upewnij się, że jest wystarczająco dużo światła w domu.
o Usuń małe dywany i bałagan z podłogi, o który możesz się potknąć.
o Zadbaj o solidne poręcze na schodach.

Dokonywanie nawet niewielkich zmian w sposobie jedzenia i ćwiczeń, wraz z podjęciem odpowiednich suplementów, może zapobiec łamaniu kości.

Do prawidłowego funkcjonowania naszych procesów życiowych nie wystarczą tylko witaminy – konieczne są również składniki mineralne, których nasz organizm nie jest w stanie sam produkować. Dlatego też musimy dostarczyć je z dietą lub suplementami diety. Produkt firmy CaliVita Power Mins zawiera odpowiednie proporcje wysokiej jakości składników mineralnych, niezbędnych naszemu organizmowi. Zawarty w preparacie aktywny wapń jest ważny dla zachowania zdrowej struktury kości i zębów. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Obecność magnezu za to, jest jednym z podstawowych warunków skutecznego działania układu nerwowego oraz mięśni.